sobota, 10 kwietnia 2010

Trening sportowy podczas świadomego snu?

Okazuje się, że ćwiczenie pewnych zadań ruchowych podczas świadomego snu wpływa na poprawę ich wykonania na jawie. Grupa ochotników poproszona została aby podczas świadomego snu przeprowadzili kilkuminutowy trening, polegający na rzucaniu monetą do celu. Badani najpierw musieli wykonać wieczorny test poprzedzający trening poprzez wykonanie 20 rzutów monetą do kubka z odległości 2 metrów. Po treningu przeprowadzonym we śnie, po obudzeniu się, wykonywali kolejny, identyczny test, a wyniki (liczbę trafień) porównywali z tymi sprzed nocy. Wyniki tego eksperymentu pokazały, że trenowanie rzutów monetą podczas świadomego snu może mieć wpływ na wykonanie tej czynności po obudzeniu się – liczba trafień po takim treningu wzrosła bowiem z 3,7 do 5,3. Grupa kontrolna, której uczestnicy wykonywali jedynie testy wieczorem i rano, bez wykonywania treningu pomiędzy nimi, zanotowała minimalny wzrost liczby trafień (z 2,9 do 3,0), lecz ten okazał się nie istotny statystycznie. Dla porównania poproszono także inną grupę ochotników o wykonywanie fizycznego treningu na jawie (trwającego tyle samo czasu co trening podczas snu) pomiędzy dwoma testami. W tej grupie wzrost celności był najwyższy – z 3,4 do 6,4 trafnych rzutów.

Autorzy badania sugerują możliwość wykorzystania świadomego śnienia dla celów treningowych u profesjonalnych sportowców. Jednocześnie tłumaczą dlaczego trening podczas świadomego snu wpływa na poprawę jakości wykonywanego zadania. Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska jest to, że wykonywanie ćwiczeń podczas świadomego snu wywołuje proces motorycznego uczenia się, podobnie jak to ma miejsce w przypadku tzw. treningu mentalnego. Podczas wykonywania określonych ruchów podczas snu, aktywowane są te same obszary motoryczne kory mózgowej, które aktywują się także podczas wykonywania tych ruchów na jawie. Kiedy więc trenujemy rzut monetą do celu podczas świadomego snu, zachodzi proces uczenia się, podczas którego dochodzi do wzmocnienia i reorganizacji połączeń neuronalnych w odpowiednich obszarach mózgu.

Innym wytłumaczeniem wzrostu liczby trafień po takim treningu jest to, że osoby, którym udało się wykonać poprawnie zadanie podczas świadomego snu, po obudzeniu się podchodzą do testu z większą pewnością siebie i silniejszą motywacją. Niestety wyeliminowanie takich niespecyficznych efektów treningu nie jest proste i wymaga utworzenia kolejnych grup kontrolnych, np. w których badani przechodzą przez wszystkie etapy doświadczenia (test wieczorny, trening podczas snu i test poranny), jednak zamiast trenować rzut monetą do celu, wykonywali by inne zadanie.

Jako ciekawostkę dodam, że badanie było przeprowadzane przez Internet, w postaci tzw. field research. Autorzy rekrutowali osoby doświadczone w świadomym śnieniu poprzez stronę internetową klartraum.de. Następnie wybrani uczestnicy dostali instrukcję postępowania i odpowiednie protokoły do wypełnienia po wykonaniu zadania. Odesłane protokoły z doświadczeń zostały przeanalizowane przez autorów, a efektem przeprowadzonych badań jest całkiem przyzwoita praca naukowa dotycząca świadomego śnienia. Nie jest to tez pierwsza taka praca – autorzy prowadzą rekrutacje do swoich badań przez stronę internetową od pewnego czasu. I chociaż tego typu eksperymenty mają wiele wad (jak choćby brak kontroli nad przebiegiem doświadczenia i nad jego uczestnikami), mają też wiele zalet, do których z pewnością zaliczyć można możliwość „zgarnięcia” większej liczby odpowiednich do takich badań osób, jakimi są doświadczeni lucid dreamerzy.


Erlacher, D., Schredl, M. (2010). Practicing a motor task in a lucid dream enhances subsequent performance: A pilot study. Sport Psychologist (in press).

4 komentarze:

 1. "liczba trafień po takim treningu wzrosła bowiem z 3,7 do 5,3. Grupa kontrolna, której uczestnicy wykonywali jedynie testy wieczorem i rano, bez wykonywania treningu pomiędzy nimi, zanotowała minimalny wzrost liczby trafień (z 2,9 do 3,0), lecz ten okazał się nie istotny statystycznie. Dla porównania poproszono także inną grupę ochotników o wykonywanie fizycznego treningu na jawie (trwającego tyle samo czasu co trening podczas snu) pomiędzy dwoma testami. W tej grupie wzrost celności był najwyższy – z 3,4 do 6,4 trafnych rzutów."
  Badania wyglądają tendencyjnie pierwsza grupa ta z ld miała liczbę wyjściową trafień 3,7 trenujący 3,4 kontrolna 2,9 a więc do badań rzekomego wpływu ld wybrano najzdolniejszych :-) Wzrost trafności może być wynikiem sugestii i treningu tych najzdolniejszych i totalnej olewki tych z grupy kontrolnej. Wybieranie anonimowych entuzjastów ld też nie czyni badań obiektywnymi brak też informacji o ilości ludzi testowanych jednym słowem totalna lipa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fakt, że nie podałem liczby badanych osób, ale w pracy oryginalnej są oczywiście te dane. Było w sumie 40 osób: 20 osób z grupy LD, 10 osób ćwiczących fizycznie i grupa kontrolna nic nie robiąca pomiędzy wieczornym i porannym testem. W grupie 20 lucid dreamerow, siedmiu z nich miało okazję poćwiczyć podczas świadomego snu i oni otrzymali poprawę z 3,7 do 5,3. Pozostali (13) nie mieli świadomych snów, więc nie ćwiczyli i też w zasadzie byli traktowani jako grupa kontrolna (non-lucid dream group), i skończyli z wynikiem 3,4 --> 2,9. Właściwa grupa kontrolna to 10 osób nie ćwiczących w ogóle (2,9 --> 3,0), no i grupa ćwiczących fizycznie (tyle samo ile inni we śnie) to też 10 osób, z najlepszym wynikiem 3,4 --> 6,4.
  Nikogo nie wybierano do danej grupy po wykonaniu ćwiczenia, tylko przed - to powinno być oczywiste - więc to jak wypadli przed snem nie miało wpływu na przypisanie do konkretnej grupy. Może raczej istnieje jakaś korelacja pomiędzy zdolnością celnego rzucania a umiejętnością świadomego śnienia ? :)
  Jedynym naprawdę słabym punktem tych badań jest metoda "field research" która ma jedna poważna wadę - zero kontroli nad uczestnikami eksperymentu. Ale jakoś autor tych badań jednak obronił z sukcesem swój doktorat, a to właśnie badanie było istotnym elementem jego dysertacji :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Szukasz profesjonalnego wsparcia w osiągnięciu swoich fitnessowych celów? Skorzystaj z usług trenera personalnego w Bydgoszczy! Nasz doświadczony trener personalny zapewni Ci spersonalizowany plan treningowy i dietetyczny, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Będziesz mógł/mogła trenować w przyjaznej atmosferze, otrzymując fachowe wskazówki i motywację. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, zbudować masę mięśniową czy poprawić swoją kondycję, trener personalny w Bydgoszczy pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu. Rozpocznij swoją drogę do lepszej formy dzięki treningowi personalnemu!

  OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Creative Commons License
Treść bloga jest dostępna na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic License

Copyright © Lucidologia Published By Gooyaabi Templates | Powered By Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com